تفاوت استیل 304 با استیل 316 چیست

ممکن است تصور کنید که فولاد ضد زنگ هرگز لکه نمی‌زند، اما علیرغم نامش، فولاد ضد زنگ همچنان می‌تواند در معرض اثر انگشت و علائم چربی و همچنین تغییر رنگ و در نهایت زنگ‌زدگی باشد. با این حال، تمایز کلیدی در انعطاف پذیری قابل توجه آن نهفته است. برخلاف فولاد استاندارد، فولاد ضد زنگ دوام بالاتری از خود نشان می دهد، در برابر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض عناصر و تحمل اشکال مختلف سوء استفاده قبل از نشان دادن هر گونه علائم قابل مشاهده سایش مقاومت می کند.

ابتدا بدانیم استنلس استیل چیست؟

همه فولادها ترکیب اصلی آهن و کربن یکسانی دارند، اما فولاد ضد زنگ همچنین حاوی دوز بالای کروم است – آلیاژی که به فولاد ضد زنگ مقاومت خوردگی معروف خود را می دهد. چندین درجه و کلاس از فولاد ضد زنگ وجود دارد که هر کدام دارای ترکیب کمی متفاوت از آلیاژها هستند.

این تفاوت های شیمیایی ویژگی های فیزیکی کمی متفاوت ایجاد می کند. فولاد ضد زنگ باید حداقل 10.5 درصد کروم داشته باشد. بسته به درجه ، ممکن است حاوی سطوح بسیار بالاتر کروم و مواد آلیاژی اضافی مانند مولیبدن، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، نیتروژن، فسفر یا سلنیوم باشد.

استیل های ضد زنگ محبوب در ایران و جهان

در حالی که گریدهای رایج فولاد ضد زنگ مصرفی، از جمله 409 و 430 وجود دارد ، دو گرید رایج فولاد ضد زنگ 304 و 316 هستند. تفاوت اصلی بین 304 و 316 ضد زنگ، افزودن مولیبدن است، آلیاژی که مقاومت در برابر خوردگی را به‌ویژه برای محیط‌های شور یا در معرض کلرید به شدت افزایش می‌دهد. فولادهای زنگ نزن 316 معمولاً بین دو تا سه درصد مولیبدن دارند، در حالی که ضد زنگ درجه 304 حاوی مولیبدن نیستند.

تفاوت مصرفی 304 با 316

برای اثاثیه فضای باز مانند ریل و بولارد ، فولاد ضد زنگ یک ماده مقاوم در برابر خوردگی ایده‌آل است، اما تنها در صورتی در برابر قرار گرفتن در معرض طولانی‌مدت مقاومت می‌کند که درجه آن برای محیط آن مناسب باشد. 304 یک انتخاب مقرون به صرفه و عملی برای بسیاری از مصارف است، به ویژه برای لوازم خانگی، اثاثیه آشپزخانه و لوله های تجهیزات، اما مقاومت کلرید 316 را ندارد.

قیمت کمی بالاتر از 316 در مناطق با قیمت بالا ارزش آن را دارد. قرار گرفتن در معرض کلرید، به ویژه در محیط های دریایی یا جاده های با نمک شدید. هر برنامه برای فولاد ضد زنگ تقاضاهای منحصر به فردی دارد و به درجه ای از مواد نیاز دارد که مطابق با وظیفه باشد.

استیل 304

فولاد ضد زنگ 304 رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ است که در سراسر جهان استفاده می شود، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ارزش آن. بین 16 تا 24 درصد کروم و تا 35 درصد نیکل و همچنین مقادیر کمی کربن و منگنز دارد. رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ 304، فولاد ضد زنگ 18-8 (18/8) است که حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است. فولاد ضد زنگ 304 رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ است که در سراسر جهان به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ارزش عالی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های استیل 304

304 می تواند در برابر خوردگی ناشی از اکثر اسیدهای اکسید کننده مقاومت کند. این دوام باعث می شود 304 ضدعفونی شود و بنابراین برای کاربردهای آشپزخانه و مواد غذایی ایده آل است. همچنین در ساختمان ها، دکوراسیون و اثاثیه سایت رایج است. فولاد ضد زنگ 304 دارای یک نقطه ضعف است – این فولاد در برابر خوردگی ناشی از محلول های کلرید یا محیط های شور مانند محیط های نزدیک اقیانوس حساس است.

یون‌های کلرید می‌توانند نواحی خوردگی موضعی به نام «حفره» ایجاد کنند که می‌تواند در زیر موانع کروم محافظ پخش شود تا ساختارهای داخلی را به خطر بیندازد. محلول هایی با حداقل 25 پی پی ام کلرید سدیم می توانند اثر خورندگی داشته باشند

مهمترین کاربردهای استیل 304

 • مخازن ذخیره سازی
 • اتصال دهنده ها و سخت افزار تکمیلی (پیچ، مهره، پیچ، صفحه، دستگیره)
 • قابلمه و تابه
 • سینک و قطعات سینک مسکونی
 • سخت افزار معماری/دکوراتیو داخلی (پانل ها، مجسمه ها، دیوارکوب ها)
 • لوله تجهیزات
 • لوازم مسکونی

استیل 316

گرید 316 دومین فرم رایج استیل ضد زنگ است. این تقریباً دارای خواص فیزیکی و مکانیکی مشابه با فولاد ضد زنگ 304 است و حاوی موادی مشابه است. تفاوت اصلی این است که فولاد ضد زنگ 316 حدود 2 تا 3 درصد مولیبدن را در خود جای داده است. این افزودنی مقاومت به خوردگی را به ویژه در برابر کلریدها و سایر حلال های صنعتی افزایش می دهد. فولاد ضد زنگ 316 دارای مولیبدن اضافی است که به آن در برابر کلریدها و سایر مواد شیمیایی پردازش مقاومت می کند.

ویژگی های استیل 316

فولاد ضد زنگ 316 معمولاً در بسیاری از کاربردهای صنعتی شامل مواد شیمیایی فرآوری شده و همچنین در محیط‌های پر شور مانند مناطق ساحلی و مناطق بیرونی که نمک‌های یخ‌زدایی رایج هستند، استفاده می‌شود. فولاد ضد زنگ 316 به دلیل ویژگی های غیر واکنشی آن در ساخت ابزار جراحی پزشکی نیز استفاده می شود.

گریدهای جایگزین سری 300 می توانند تا 7 درصد مولیبدن داشته باشند. آنها حتی مقاومت کلریدی بهتری را ارائه می دهند، اما چنین مقاومت سنگین فقط در شرایط صنعتی یا قرار گرفتن در معرض غلظت بالا ضروری است.

مهمترین کاربردهای استیل 316

 • تجهیزات صنعتی مورد استفاده در: تولید دارو تولید مواد شیمیایی
 • حمل و نقل صنعتی و شیمیایی
 • مخازن تحت فشار
 • مخزن و لوله برای کاربردهای شیمیایی
 • تجهیزات پزشکی که در آن فولاد غیر جراحی است
 • تجهیزات دریایی
 • اثاثیه سایت در فضای باز
 • آشپزخانه های تجاری
 • تولید و فرآوری مواد غذایی در محیط های شور
 • لوازم تجاری

مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یک پدیده طبیعی است. عناصر خالص همیشه با محیط اطراف واکنش نشان می دهند، به همین دلیل است که عناصر کمی به طور طبیعی به شکل خالص خود یافت می شوند. آهن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در شرایط مرطوب یا مرطوب، آهن با اکسیژن موجود در آب واکنش می دهد و اکسید آهن ایجاد می کند که به نام زنگ نیز شناخته می شود. اکسید پوسته پوسته قرمز به راحتی خراب می شود و مواد بیشتری را در معرض خوردگی قرار می دهد. آهن و فولادهای کربنی استاندارد به شدت در برابر این نوع خوردگی حساس هستند.

راز مقاومت در برابر خوردگی استیل چیست؟

استیل ضد زنگ توانایی ذاتی تشکیل یک لایه غیرفعال را دارد که از خوردگی جلوگیری می کند.کروم موجود در تمام فولادهای زنگ نزن به سرعت با محیط های اکسیژن واکنش نشان می دهد، تقریباً مانند آهن. تفاوت این است که فقط یک لایه بسیار ظریف کروم اکسید می شود (اغلب فقط چند مولکول ضخامت دارند). بر خلاف اکسید آهن پوسته پوسته و ناپایدار، اکسید کروم بسیار بادوام و غیر واکنشی است. به سطوح فولادی ضد زنگ می‌چسبد و با مواد دیگر منتقل نمی‌شود یا واکنش بیشتری نشان نمی‌دهد.

همچنین خود تجدید می شود – اگر برداشته شود یا آسیب ببیند، کروم بیشتری با اکسیژن واکنش می دهد تا سد را دوباره پر کند. هرچه محتوای کروم بیشتر باشد، سد سریعتر خود را ترمیم می کند. پس از اکسیده شدن یا غیرفعال شدن، فولاد ضد زنگ معمولاً با نرخ بسیار پایین کمتر از 0.002 اینچ در سال زنگ می‌زند. هنگامی که فولاد ضد زنگ در بهترین شرایط خود نگهداری می شود، سطوح تمیز و روشن را برای بسیاری از طرح های ساختمانی و منظره ایده آل ارائه می دهدپ

استیل 304 و استیل 316 از کجا بخرم ؟

پس از آشنایی با تمامی موارد گفته شده تنها چیزی که به آن نیاز دارید فروشگاهی است که علاوه بر تجربه کافی برای تهیه متریال مورد نظر شما، بهترین قیمت را نیز در اختیار شما بگذارد. فولاد مرکزی دلاکان فروشگاه آنلاین انواع لوله فولاد و استیل بهترین انتخاب برای خرید فلزات پوشش دهی شده می باشد.

تفاوت استیل 304 با استیل 316 چیست

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با تفاوت استیل 304 با استیل 316 آشنا شدید تنها یک تماس با خرید آن ها فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه