تفاوت فولاد با استیل ضد زنگ

فولاد و استیل ضد زنگ هر دو فلزات بسیار پر کاربردی هستند که در طیف وسیعی از محصولات، از کاربردهای اساسی گرفته تا قطعات بسیار کوچک، مورد استفاده قرار می گیرند. اما این که کدام بهتر است نیاز به بررسی دقیق تری خواهد داشت. در ادامه به تفاوت فولاد با استیل ضد زنگ خواهیم پرداخت.

مقرون به صرفه بودن فولاد آن را به فلزی ایده آل برای بسیاری از پروژه ها تبدیل می کند. معمولاً در زیرساخت ها، کشتی ها، لوازم خانگی، سلاح ها و اتومبیل ها استفاده می شود. از سوی دیگر، استیل ضد زنگ گران‌تر است، اما دارای روکش غیر واکنشی و روشن است و اغلب در ظروف آشپزی و کارد و چنگال، ابزار جراحی، تجهیزات صنعتی و اثاثیه فضای باز دیده می‌شود.

کاربرد فولاد مهم تر است

فولاد و استیل ضد زنگ در یک پروژه یکسان قابل تعویض نیستند، زیرا خواص و مزایای آنها متفاوت است. قبل از انتخاب یک آلیاژ نسبت به دیگری، مهم است که مشخص کنید این فلز برای چه چیزی استفاده می‌شود و سپس تفاوت‌های زیبایی، خواص و هزینه را بررسی کنید.

ترکیب شیمیایی

فولاد با افزودن کربن به آهن ایجاد می شود که آهن را سخت می کند. ناخالصی های مختلفی مانند گوگرد، سیلیکون، فسفر و منگنز در طی فرآیند تولید فولاد از آهن حذف می شود. فولاد به طور کلی دارای محتوای کربن کمتری نسبت به استیل ضد زنگ است که باعث می شود کمی سفت تر و محکم تر شود.

تولید استیل ضد زنگ همان مراحل تولید فولاد را دنبال می کند، اما با افزودن کروم، نیکل، نیتروژن و مولیبدن آن را یک قدم جلوتر می برد. محتوای کروم برای ساخت فولاد ضد زنگ کلیدی است و برای واجد شرایط بودن به عنوان ضد زنگ باید حداقل 10.5٪ باشد. کروم نقش مهمی در محافظت از فلز ایفا می کند، زیرا با اکسیژن موجود در محیط واکنش می دهد و یک لایه سطحی غیرفعال ایجاد می کند. این لایه غیرفعال از فلز در برابر زنگ زدگی محافظت می کند و در صورت بروز ساییدگی های کوچک، خود را ترمیم می کند.

خواص

فولاد و استیل ضد زنگ تفاوت های قابل توجهی در خواص دارند. فولاد دارای خواص مغناطیسی است و بر اساس محتوای کربن آن به سه نوع کلی تقسیم می شود: کربن بالا، کربن متوسط ​​یا کربن کم. فولاد رسانایی حرارتی بالاتری دارد و بنابراین توزیع حرارت بهتری دارد.

استیل ضد زنگ معمولا غیر مغناطیسی است، با برخی استثناها. فولاد ضد زنگ دارای خواص سخت شدنی بیشتری نسبت به فولاد است و با رسانایی حرارتی و توزیع حرارت کمتر، انعطاف پذیری کمتری دارد. تقریباً شصت درجه استیل ضد زنگ وجود دارد و این بر اساس درجه مغناطیسی، درصد کروم و نسبت عناصر دیگر تعیین می شود

زیبایی شناسی

تفاوتی بین روکش های فولادی و استیل ضد زنگ دیده می شود. هنگامی که درخشش براق مورد نظر است، استیل ضد زنگ فلزی لوکس تر با درخشش طبیعی است. روکش کروم استنلس استیل را با این ظاهر براق فراهم می کند. فولاد دارای روکش مات تری با درخشندگی کمی کدرتر است.

 ذخیره سازی مناسب به معنای دسترسی آسان تر برای چرخ دستی ها یا لیفتراک ها است، به ویژه برای ورق های فلزی با ابعاد بالاتر یا زمانی که در بسته ها ذخیره می شود. این تفاوت فولاد با استیل ضد زنگ را نمی توان نادیده گرفت.

کوتینگ و پوشش پودری

فولاد را می توان به راحتی با کمی سنباده و صیقل تقویت کرد، سپس روی آن را با یک پوشش شفاف یا رنگ پودری برای یک روکش تصفیه شده پوشاند. این پوشش زیبایی شناسی را افزایش می دهد و محافظت بیشتری در برابر عناصر ایجاد می کند. پوشش پودری را می توان در چندین رنگ انجام داد و در هر دو سطح فولادی و استیل ضد زنگ استفاده می شود، هر چند که بیشتر روی فولاد انجام می شود.

پوشش پودری نه تنها از فولاد محافظت می کند، بلکه می تواند مزایای دیگری نیز به آن اضافه کند. متریال ها را با روکش پودری می توان با رنگ زیرساخت های مجاور یا با رنگ شرکتی مطابقت داد. همچنین می‌توان آن‌ها را با رنگ‌های پر جنب و جوش، در تضاد با محیط اطراف، برای برجسته‌کردن و افزایش دید، رنگ‌آمیزی کرد. این برای برنامه‌هایی که متکی به توجه هستند، مانند تجهیزات ایمنی و ستون‌های ایمنی بسیار مهم است .

نگهداری و ترمیم

با توجه به لایه غیرفعال که قبلا ذکر شد، استیل ضد زنگ به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. با این حال، لزوماً از تغییر رنگ مصون نیست – و می تواند زنگ بزند. گفته می شود، می تواند آسیب های بیشتری را برای مدت طولانی تری تحمل کند. همچنین دارای قابلیت های خود درمانی منحصر به فردی است.

کروم داخل فولاد ضد زنگ یک لایه اکسید خود ترمیم شونده را تشکیل می دهد که با اکسیژن و آب موجود در محیط واکنش نشان می دهد. این امر حتی در محیط های مرطوب از زنگ زدگی جلوگیری می کند. هر چه محتوای کروم بیشتر باشد، محافظت بیشتری در برابر خوردگی دارد. هنگامی که صحبت از تعمیر و نگهداری می شود، تعمیر و نگهداری منظم از فولاد، فولاد ضد زنگ و روکش پودری توصیه می شود.

ورق فولادی از کجا بخرم ؟

پس از آشنایی با تمامی موارد گفته شده تنها چیزی که به آن نیاز دارید فروشگاهی است که علاوه بر تجربه کافی برای تهیه متریال مورد نظر شما، بهترین قیمت را نیز در اختیار شما بگذارد. فولاد مرکزی دلاکان فروشگاه آنلاین انواع لوله فولاد و استیل بهترین انتخاب برای خرید فلزات پوشش دهی شده می باشد.

تفاوت فولاد با استیل ضد زنگ

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با تفاوت فولاد با استیل ضد زنگ آشنا شدید تنها یک تماس با خرید آن ها فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه