فرآیند تولید لوله بدون درز فولادی

تولید لوله بدون درز به دو روش انجام می شود. روش اول نورد متقاطع می باشد که به آن مانیسمان نیز می گویند. روش دیگر اکستروژن می باشد. اما پیش از این که به این دو بپردازیم اجازه دهید کمی در مورد لوله های بدون درز بیشتر بدانیم.

لوله بدون درز فرآیند جدیدی است که چیزی حدود صدسال قدمت دارد. این فرآیند اولین بار توسط برادران مانیسمان صورت پذیرفت. آن ها دستگاهی اختراع کرده بودند که عمل سوراخ کردن را به کمک دو غلطک نورد انجام می داد و کم کم با پیشرفت و توسعه صنعت دستگاه های پیشرفته تر جای آن ها را گرفت.

انواع روشش های تولید لوله فولادی بدون درز

همانطور که پیش تر گفتیم لوله های بدون درز فولادی به دو روش تولید می گردند. که هردو این روش ها مزایا و معایب خود را دارند و با گذشت زمان همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله بیشتر با این فرآیند ها آشنا می شویم.

دو نوع روش تولید :

  • مانیسمان
  • اکستروژن

در ادامه بیشتر با نحوه کار هر دو آشنا خواهیم شد.

تولید لوله بدون درز به روش مانیسمان

برای تولید لوله به روش مانیسمان ، ابتدا لوله را به کمک یک غلطک مورب سوراخ می کنند و سپس به روش نورد آن را پهن می کنند. این روش به دست برادران مانیسمان ابداع شده بود به همین جهت نام آن ها بر این روش نهاده شده است. این روش سریع انجام می شود، اما لوله خالی نیاز به پردازش پذیری بالایی دارد. روش مانیسمان برای تولید فولاد کربنی و لوله های فولادی کم آلیاژ بیشتر توصیه می شود.

تولید لوله بدون درز به روش اکستروژن

برای تولید لوله به روش اکستروژن از دستگاه حفاری برای سوراخ کردن یک لوله ناهموار یا شمش فولادی استفاده می شود. سپس با استفاده از یک اکسترودر آن را به یک لوله فولادی منگنه می کنند. این فرآیند قطعا کارایی کمتری دارد و معمولا برای تولید لوله های فولادی آلیاژی با مقاومت بالا استفاده می شود.

مقایسه هر دو روش تولید لوله

در هر دو روش تولید لوله بدون درز باید ابتدا لوله خالی یا شمش را گرم کنند. لوله فولادی به دست آمده را لوله نورد گرم می نامند. لوله های گرمکار گاهی اوقات بسته به نیاز نهایی می توانند سردکار شوند. برای این کار، 2 روش وجود دارد: کشش سرد (کشیدن لوله فولادی از طریق قالب اکستروژن برای طولانی تر و نازک تر کردن آن) یا نورد سرد (نورد گرم برای روش کار سرد اعمال می شود). کار سرد می تواند دقت ابعادی و پایان پردازش لوله و همچنین خواص مکانیکی مواد را بهبود بخشد.

چگونه لوله بدون درز یکنواخت ایجاد کنیم؟

یکنواختی لوله فولادی بدون درز نورد گرم عمدتاً از طریق کاهش تنش حاصل می شود. این شامل گرم کردن کل لوله جوش داده شده تا 950 درجه سانتیگراد یا بیشتر و اعمال یک کاهش دهنده تنش (در مجموع 24 برابر کاهش دهنده تنش) است. لوله حاصل کاملاً متفاوت از لوله معمولی جوش داده شده با فرکانس بالا است. پس از حرارت دادن قطعه در کوره، ساختار متالوگرافی و خواص مکانیکی مهره جوش و بدنه اصلی کاملاً سازگار است. به علاوه استرس پاس های متعدد را کاهش می دهد.

نتیجه این فرآیند لوله ای از مواد کم استحکام اما با سطح داخلی بسیار صاف است.

لوله بدون درز از کجا بخرم ؟

پس از آشنایی با تمامی موارد گفته شده تنها چیزی که به آن نیاز دارید فروشگاهی است که علاوه بر تجربه کافی برای تهیه متریال مورد نظر شما، بهترین قیمت را نیز در اختیار شما بگذارد. فولاد مرکزی دلاکان فروشگاه آنلاین انواع لوله فولاد و استیل بهترین انتخاب برای خرید فلزات پوشش دهی شده می باشد.

فرآیند تولید لوله بدون درز فولادی

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با انواع لوله بدون درز آشنا شدید تنها یک تماس با خرید آن فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه