فولاد تندبر یا مته کبالت کدام بهتر است ؟

فرض کنید قصد ایجاد یک سوراخ روی سطحی را دارید و دو نوع ابزار در اختیار شما قرار گرفته باشد. در یک طرف فولاد تندبر High Speed Steel (HSS) و در مقابل آن مته کبالت باشد. کدامیک را انتخاب خواهید کرد؟ بیایید در پاسخ به این سوال شما را کمی یاری دهیم.

هر دو این متریال ها با اتصال به دریل می توانند به خوبی عمل کرده و در هر سطحی سوراخ های مناسبی ایجاد کنند اما فراموش نکنید برای حفاری کردن، جنس این متریال ها دستخوش تغییر می شود.

مته فولاد تندبر

سر مته های فولاد تندبر HSS برای مقاومت در برابر اصطکاک و گرما طراحی شده اند. همانطور که از نام انها نشان می دهد، HSS یک نوع فولاد است. این بدان معناست که متریال در درجه اول از اهن تشکیل شده است که با عناصر دیگر مانند کربن مخلوط می شود تا عملکرد خود را در سرعت های سریع افزایش دهد.

مته های فولاد تندبر علاوه بر آهن شامل موارد زیر نیز می باشند:

  • کربن
  • کروم
  • وانادیوم
  • تنگستن
  • نیکل

مته کبالت

سر مته های کبالتی با ترکیب فولاد و کبالت شکل می گیرند. کبالت یک فلز با عدد اتمی 27 است. مته های کبالت از ترکیبی از کبالت و فولاد ساخته شده است این یعنی کهمته کبالت نیز در درجه اول از فولاد ساخته شده است که الیاژ اهن و کربن است. با این حال، انها حاوی مقدار متوسط کبالت نیز هستند. برخی از مته های کبالت حاوی 5٪ تا 8٪ کبالت هستند. با این حال، همه انها از فولاد و کبالت ساخته شده اند.

تفاوت فولاد تندبر و مته کبالت

مته HSS و مته کبالت هر دو به عنوان سرمته فولادی طبقه بندی شده اند. سر مته فولاد تندبر از فولاد مخلوط با عناصر دیگر برای ترویج عملکرد بهتر در سرعت های سریع ساخته شده است. از سوی دیگر، مته های کبالت از فولاد مخلوط با کبالت ساخته شده اند. با اضافه کردن کبالت به فولاد، انها فوق العاده قوی هستند. بیت های مته کبالت سخت تر از مته های فولاد تندبر HSS هستند. بنابراین، انها دچار سایش و پارگی زودرس نمی شوند.

سختی و شکنندگی مته کبالت

مته های کبالت می توانند مدت زمان طولانی مشغول ایجاد سوراخ با تحمل تنگی آن باشند. با این حال مته های HSS بسیار متنوع هستند. شما می توانید از انها برای ایجاد سوراخ در چوب، فلز و حتی پلاستیک استفاده کنید. اگر چه مته های کبالت در حفاری فلزات سخت برتری دارند، اما عملکرد انها ممکن است در مورد مواد نرم تر مانند چوب یا پلاستیک مطلوب نباشد. استفاده از مته کبالت در چنین مواد نرم تر می تواند منجر به طول عمر کوتاه تر شود. مته های فولاد تندبر به اندازه همتایان کبالت خود شکننده نیستند. خواص سخت مته های کبالت انها را تا حدودی شکننده می کند.

فولاد تندبر یا مته کبالت کدام بهتر است

فولاد تندبر مقرون به صرفه

مته های HSS نرم تر هستند، که به نوبه خود باعث می شود انها کمتر شکننده باشند. این مته ها مقرون به صرفه تر از مته کبالت هستند. این باعث می شود انها یک انتخاب محبوب برای مصرف کنندگان و صاحبان کسب و کار با بودجه کمتر باشند.

خرید فولاد تندبر از فولاد مرکزی دلاکان

فولاد مرکزی دلاکان فولادهای تندبر را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. برای خرید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و پیش فاکتور تهیه کنید. در صورتی که نام یا مدل فولاد مورد نظر خود را نمی دانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید. با معرفی کسب و کار خود، فولاد پرکاربرد تر را به شما معرفی می کنیم.

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با تفاوت مته کبالت و فولاد تندبر آشنا شدید تنها یک تماس با خرید آن ها فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه