نحوه انتخاب گرید فولاد مناسب

اگر تولیدکننده محصولات فلزی هستید و یا حتی صرفاً یک دانشجوی دنبال پاسخ هستید که قصد انجام پروژه ای برای پایان نامه خود را داشته باشید، سوالی به ذهنتان خواهد رسید که گرید فلز مناسب برای کار شما کدام است؟

نحوه انتخاب گرید فولاد مناسب می تواند گاهی بسیار دشوار باشد، گاهی همین تصمیم گیری کوچک پروژه ی شما را مدت ها از برنامه عقب می اندازد پس اصلاً آن را خرد و کوچک نشمارید. در ادامه به شما کمک خواهیم کرد بهترین انتخاب را داشته باشید. مهم ترین نکات در انتخاب فلز مناسب می تواند گزینه های زیر باشد:

  • محیط عملیاتی
  • استحکام کششی
  • خواص ماشینکاری
  • قابلیت های عملیات حرارتی
  • کاربرد فولاد

تاثیر خواص فولاد در انتخاب شما

یکی از دلایلی که فولاد را به یکی از پرکاربردترین مواد برای کاربردهای مختلف تبدیل می کند، مربوط به مجموعه ای از خواص ان است که در حقیقت ترکیبی از مهندسی شیمی و مکانیک است. این ترکیب تولید کنندگان محصولات فولادی را قادر به ایجاد مواد فولادی مختلف با ویژگی های مختلف کرده است. ضروری است که گرید فولاد مناسب در این فرایند استفاده شود.

محیط عملیاتی

محیط عملیاتی از محصولات فولادی یک نکته مهم قبل از انتخاب گرید مناسب است. این به این دلیل است که عناصر موجود در محیط خارجی می توانند تا حد زیادی بر کیفیت عملکرد نمایش داده شده توسط مواد فولادی تاثیر بگذارند. عواملی مانند درجه حرارت بالا، سطح pH و فرکانس ضربه فقط برخی از مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، بسیاری از فرایندهای متمایز در انبارهای صنعتی انجام می شود.

برخی از این امکانات ممکن است شامل محیط های با حرارت بالا به دلیل انتشار تولید شده توسط ماشین الات باشد. تجهیزاتی مانند کوره ها ممکن است در طول زمان بر سودمندی و عملکرد مواد فولادی اطراف تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، برخی از فرایندهای صنعتی از فولاد تنها برای افزایش ثبات و یکپارچگی ساختاری سازه های مختلف استفاده می کنند. محصول فولادی مورد نظر برای مقاومت در برابر این فشارهای خارجی نیازی به درجه بالایی ندارد.

استحکام کششی

در انتخاب یک نوع گرید فولاد، استحکام کششی آن نیز باید مشخص شود. این مقوله صرفاً به کیفیت مقاومت اشاره دارد که یک ماده در هنگام تنش نشان می دهد. برای تعیین اینکه ایا گرید فولاد برای کار مناسب است، نباید مدت کوتاهی طول بکشد تا به نوعی اسیب پذیری برسد. استحکام کششی یک نمونه فولادی را می توان با کمک سکوهای تست و انواع دیگر قطعات اندازه گیری کرد.

یک نمونه فولادی در داخل یک دستگاه قرار می گیرد. پس از ان، فشار به تدریج به مواد اعمال می شود. استحکام کششی از طریق یک اکستنسنج تعیین می شود که مقدار نیروی اوج را که نمونه می تواند قبل از اینکه در نهایت شکستگی را تجربه کند، تعیین می کند.

خواص ماشینکاری

کارخانه های تولید فولاد معمولا فرایندهای مختلفی را در ماشینکاری محصولات فولادی به کار می گیرند. این فولادها ممکن است تحت تکنیک های ساده مانند برش یا تکنیک های پیچیده تر مانند حفاری و برش قرار گیرند. همانطور که با تعیین استحکام کششی، تجهیزات نیز در اندازه گیری ماشینکاری فولاد مورد نیاز است. رایج ترین شکل اندازه گیری این ویژگی، زمانی است که برای یک ابزار خاص برای ایجاد برش در فولاد یا در نمونه فولادی طول می کشد.

برخی از گریدهای فولادی مورد استفاده برای لوله ها و صفحات فولادی که قرار است همانطور که هستند مورد استفاده قرار گیرند، نیازی به ماشینکاری ندارند. این فرایند معمولا در تولید مواد به شدت تغییر یافته مانند سقف راه راه، اتصالات لوله یا میله های تقویت شده استفاده می شود.

نحوه انتخاب گرید فولاد مناسب

قابلیت های عملیات حرارتی

همه انواع گریدهای فولادی قادر به انجام عملیات حرارتی نیستند، به همین دلیل این یکی از عواملی است که باید قبل از انتخاب مناسب ترین ان در نظر گرفته شود. به طور خاص، فولاد ضد زنگ دیگر نمی تواند به عنوان یک روش بهبود قدرت خود تحت عملیات حرارتی قرار گیرد، پس در مورد آن از سردکاری استفاده می شود.

گرید فولادی که باید برای اهداف ساختاری مورد استفاده قرار گیرد باید دارای مقاومت بالا باشد. از انجا که فولاد الیاژی است که از مواد خام مختلف تشکیل شده است – معمولا فلزات – فولاد ساختاری نباید حاوی کروم باشد. ترکیب کروم حدود 10.5٪ یک ویژگی متمایز است که فولاد ضد زنگ را از همتای غیر ضد زنگ خود جدا می کند. بنابراین، خواص قدرت و سختی پذیری ان، به عنوان مثال، دیگر نمی تواند از راه عملیات حرارتی اصلاح شود.

کاربرد فولاد

نوع کاربرد مواد فولادی یکی دیگر از ملاحظات مهم در انتخاب گرید مناسب است. فولاد ساختاری نباید در همان راستا به عنوان فولاد تزئینی استفاده شود – این وضعیت بسیاری از پیامدهای منفی و خطرات ایمنی را ایجاد می کند که می تواند به راحتی با گرید فولاد صحیح اجتناب شود. همانطور که قبلا گفته شد، بسیاری از صنایع از فولاد در فرایندهای متمایز استفاده می کنند.

به عنوان مثال، سازندگان پنجره باید از فولاد مقاوم در برابر خوردگی برای ایجاد یک محصول کاملا کارامد استفاده کنند – همان کیفیت در تولید لوله نیز وجود دارد. از سوی دیگر، هنرمندانی که از فولاد استفاده می کنند ممکن است نیاز به حضور عناصر تزئینی مانند درخشش داشته باشند. انها نیاز به استفاده از فولادی دارند که به راحتی می تواند جوش داده شود، تا شود و تغییر کند تا شکل مورد نظر برای یک اثر هنری ایجاد شود. با دانستن کاربرد، شما در براورد دقیق هزینه و مقدار مواد کاربردی تر عمل خواهید کرد.

سوالات متداول فولاد

در این بخش پرسش های متداول شما را پاسخ داده ایم

چه عواملی را پیش از خرید فولاد مد نظر داشته باشیم؟

محیط عملیاتی
استحکام کششی
خواص ماشینکاری
قابلیت های عملیات حرارتی
کاربرد فولاد

از کجا فولاد بخرم؟

فولاد مرکزی دلاکان با چندین دهه تجریه در زمینه واردات و توزیع انواع فولاد و استیل بهترین انتخاب برای خرید فولاد می باشد.

آیا فولاد مرکزی دلاکان قابل اطمینان است؟

فروشگاه فولاد مرکزی دلاکان دارای پروانه کسب و نماد اعتماد الکترونیکی می باشد.

خرید فولاد از فولاد مرکزی دلاکان

فولاد مرکزی دلاکان انواع فولاد را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. برای خرید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و پیش فاکتور تهیه کنید. در صورتی که نام یا مدل فولاد مورد نظر خود را نمی دانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید. با معرفی کسب و کار خود، فولاد پرکاربرد تر را به شما معرفی می کنیم.

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با نحوه انتخاب گرید مناسب فولاد آشنا شدید تنها یک تماس با خرید آن ها فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه