تفاوت فولاد K100 و 1.2379؛ مقایسه خواص، کاربرد و انتخاب بهترین گرید
فولاد K100 و 1.2379 هر دو از فولادهای ابزار سردکار پرکروم هستند و به دلیل
مقاومت مناسب در برابر سایش در ساخت انواع قالب، پانچ، تیغه و ابزارهای صنعتی
به کار میروند. با این حال، ترکیب شیمیایی و رفتار متالورژیکی این دو گرید
یکسان نیست و همین موضوع باعث تفاوت در عملکرد، عملیات حرارتی و محدوده
کاربرد آنها میشود.
فولاد K100 که با شماره متریال 1.2080 و designation
X210Cr12 شناخته میشود، یک فولاد کرومی لدبوریتی با حدود
11.5 درصد کروم و 2 درصد کربن است. در مقابل، فولاد 1.2379
با designation X153CrMoV12 علاوه بر حدود 12 درصد کروم،
حاوی مولیبدن و وانادیوم نیز هست. این عناصر آلیاژی باعث ایجاد تفاوتهایی
در مقاومت به سایش، چقرمگی، سختیپذیری و رفتار عملیات حرارتی این دو فولاد
میشوند.
بنابراین پاسخ به سؤال «K100 بهتر است یا 1.2379؟» به کاربرد نهایی قطعه،
شرایط کاری، میزان سایش، بارگذاری و الزامات عملیات حرارتی بستگی دارد.
در ادامه این دو گرید را از جنبههای مختلف مقایسه میکنیم تا انتخاب
متریال مناسب سادهتر شود.
فولاد K100 و 1.2379 چه تفاوتی دارند؟
مهمترین تفاوت K100 و 1.2379 به ترکیب شیمیایی و عناصر آلیاژی آنها
برمیگردد. K100 یا 1.2080 یک فولاد ابزار سردکار پرکروم با ساختار
لدبوریتی است که بخش اصلی ترکیب آلیاژی آن را کربن و کروم تشکیل میدهند.
در مقابل، 1.2379 علاوه بر کربن و کروم، دارای مولیبدن و وانادیوم است.
وجود مولیبدن و وانادیوم در 1.2379 باعث میشود این گرید در بسیاری از
کاربردهای ابزار سردکار، ترکیب متفاوتی از مقاومت به سایش، چقرمگی،
سختیپذیری و پایداری ابعادی ارائه دهد. به همین دلیل 1.2379 را نمیتوان
صرفاً نسخه بهتر K100 در نظر گرفت؛ هر کدام برای شرایط کاری مشخصی انتخاب
میشوند.
| ویژگی | K100 / 1.2080 | 1.2379 |
|---|---|---|
| گروه | فولاد ابزار سردکار پرکروم | فولاد ابزار سردکار پرکروم |
| Designation | X210Cr12 | X153CrMoV12 |
| کربن | حدود 2.00% | حدود 1.55% |
| کروم | حدود 11.50% | حدود 12.00% |
| مولیبدن | ندارد | حدود 0.80% |
| وانادیوم | ندارد | حدود 0.90% |
| مقاومت به سایش | بالا | بالا تا بسیار بالا، بسته به شرایط |
| کاربردهای رایج | قالب، پانچ، تیغه و قطعات مقاوم به سایش | قالب، پانچ، ابزار برش و قطعات تحت سایش |
به این معنی نیست که میتوان سیکل عملیات حرارتی یا شرایط کاری یکی را
بدون بررسی برای دیگری استفاده کرد. وجود Mo و V در 1.2379 باعث تفاوت
رفتار آن در سختکاری، تمپر و ایجاد کاربیدها میشود؛ بنابراین برای انتخاب
سیکل عملیات حرارتی باید دیتاشیت همان گرید و محصول مبنا قرار گیرد.
مقایسه ترکیب شیمیایی K100 و 1.2379
یکی از مهمترین تفاوتهای فولاد K100 و 1.2379 در ترکیب شیمیایی آنهاست.
هر دو گرید مقدار قابل توجهی کروم دارند و به همین دلیل در گروه فولادهای
ابزار سردکار پرکروم قرار میگیرند، اما وجود مولیبدن و وانادیوم در 1.2379
باعث تفاوت در ساختار کاربیدی و رفتار این فولاد در شرایط کاری و عملیات
حرارتی میشود.
K100 یا 1.2080 دارای مقدار کربن و کروم بالایی است و ساختار آن به تشکیل
کاربیدهای کروم وابستگی زیادی دارد. در مقابل، 1.2379 علاوه بر کربن و کروم،
مقادیر مشخصی مولیبدن و وانادیوم دارد که در تشکیل کاربیدهای سخت و بهبود
برخی ویژگیهای عملکردی فولاد نقش دارند.
| عنصر | K100 / 1.2080 | 1.2379 | نقش کلی در فولاد |
|---|---|---|---|
| کربن (C) | حدود 2.00% | حدود 1.55% | افزایش سختی و تشکیل کاربید |
| کروم (Cr) | حدود 11.50% | حدود 12.00% | افزایش مقاومت به سایش و سختیپذیری |
| مولیبدن (Mo) | — | حدود 0.80% | بهبود سختیپذیری و پایداری خواص در عملیات حرارتی |
| وانادیوم (V) | — | حدود 0.90% | تشکیل کاربیدهای سخت و افزایش مقاومت به سایش |
| سیلیسیم (Si) | مقدار کم | مقدار کم | اکسیدزدایی و اثر بر خواص مکانیکی |
| منگنز (Mn) | مقدار کم | مقدار کم | کمک به سختیپذیری و فرآیند تولید |
نقش کربن در K100 و 1.2379
کربن یکی از عناصر اصلی تعیینکننده سختی در فولادهای ابزار است. در K100
مقدار کربن بالاتر از 1.2379 است و بخش مهمی از آن در تشکیل کاربیدهای کروم
و ساختار سخت فولاد نقش دارد.
در 1.2379 نیز کربن نقش مهمی در ایجاد سختی و تشکیل کاربیدها دارد، اما
ترکیب این فولاد با حضور کروم، مولیبدن و وانادیوم باعث ایجاد یک سیستم
آلیاژی متفاوت میشود. بنابراین مقایسه عملکرد این دو گرید نباید تنها بر
اساس درصد کربن انجام شود.
نقش کروم در K100 و 1.2379
کروم عنصر آلیاژی اصلی در هر دو گرید است و نقش مهمی در مقاومت به سایش،
سختیپذیری و تشکیل کاربیدهای کرومی دارد. مقدار کروم در هر دو فولاد در
حدود 12 درصد است و همین موضوع یکی از دلایل قرار گرفتن آنها در گروه
فولادهای ابزار سردکار پرکروم است.
با وجود شباهت مقدار کروم، نوع و مقدار سایر عناصر آلیاژی باعث میشود
رفتار نهایی K100 و 1.2379 کاملاً یکسان نباشد.
نقش مولیبدن در فولاد 1.2379
یکی از تفاوتهای مهم 1.2379 با K100 وجود مولیبدن در ترکیب شیمیایی آن است.
مولیبدن در کنار سایر عناصر آلیاژی میتواند روی سختیپذیری، رفتار فولاد
در عملیات حرارتی و تشکیل فازهای کاربیدی اثر بگذارد.
به همین دلیل، در شرایطی که قطعه به ترکیبی متعادل از مقاومت به سایش،
سختی و قابلیت سختکاری نیاز دارد، 1.2379 میتواند نسبت به گریدهای سادهتر
پرکروم گزینه مناسبی باشد.
نقش وانادیوم در فولاد 1.2379
وانادیوم یکی دیگر از عناصر مهم موجود در 1.2379 است. این عنصر تمایل زیادی
به تشکیل کاربیدهای سخت دارد و میتواند به افزایش مقاومت به سایش و حفظ
خواص سطحی ابزار کمک کند.
وجود وانادیوم یکی از عواملی است که باعث میشود ساختار کاربیدی 1.2379 با
K100 متفاوت باشد. بنابراین در کاربردهایی که مقاومت به سایش اهمیت زیادی
دارد، ترکیب آلیاژی باید در کنار سایر عوامل مانند عملیات حرارتی و شرایط
کاری بررسی شود.
برای بررسی دقیقتر ترکیب شیمیایی و ویژگیهای فولاد K100 میتوانید
را مطالعه کنید.
همچنین جزئیات عملیات حرارتی این گرید در
مقاله عملیات حرارتی فولاد K100
بررسی شده است.
مقایسه سختی و مقاومت به سایش K100 و 1.2379

سختی و مقاومت به سایش از مهمترین معیارها برای انتخاب فولاد ابزار سردکار
هستند. فولاد K100 و 1.2379 هر دو به دلیل ساختار پرکروم و قابلیت دستیابی
به سختی بالا، در ساخت ابزارهایی استفاده میشوند که در معرض سایش قرار دارند.
با این حال، تفاوت در ترکیب آلیاژی و ساختار کاربیدی باعث میشود رفتار این
دو گرید در شرایط کاری مختلف یکسان نباشد.
K100 یا 1.2080 مقاومت خوبی در برابر سایش ساینده دارد و برای بسیاری از
قالبها، پانچها، تیغههای صنعتی و قطعات مقاوم به سایش مورد استفاده قرار
میگیرد. BÖHLER نیز مقاومت به سایش K100 را بهعنوان یکی از ویژگیهای اصلی
این گرید معرفی میکند.
فولاد 1.2379 نیز مقاومت بالایی در برابر سایش دارد و به دلیل وجود مولیبدن
و وانادیوم، ترکیب آلیاژی متفاوتی نسبت به K100 ارائه میدهد. BÖHLER برای
1.2379 علاوه بر مقاومت به سایش، ترکیبی از استحکام فشاری، چقرمگی و پایداری
ابعادی را نیز از ویژگیهای مهم آن معرفی میکند.
آیا 1.2379 از K100 سختتر است؟
نمیتوان صرفاً بر اساس نام گرید گفت که 1.2379 همیشه از K100 سختتر است.
سختی نهایی هر دو فولاد به وضعیت اولیه متریال، سیکل سختکاری، روش خنککاری،
دمای تمپر و سختی هدف بستگی دارد.
بنابراین مقایسه صحیح باید بر اساس شرایط یکسان عملیات حرارتی و سختی مورد
نیاز انجام شود. در انتخاب فولاد ابزار، رسیدن به بیشترین عدد سختی بهتنهایی
معیار مناسبی نیست و باید مقاومت به سایش، چقرمگی، استحکام فشاری و پایداری
ابعادی نیز در نظر گرفته شوند.
مقایسه چقرمگی و مقاومت به ضربه K100 و 1.2379
چقرمگی مشخص میکند فولاد تا چه اندازه میتواند در برابر تنش و ضربه بدون
شکست ناگهانی مقاومت کند. این ویژگی در ابزارهایی که علاوه بر سایش، تحت
بارگذاری مکانیکی یا ضربه قرار میگیرند اهمیت زیادی دارد.
K100 به دلیل ساختار پرکربن و پرکروم، فولادی سخت و مقاوم به سایش است؛ اما
در انتخاب آن برای قطعاتی که تحت ضربه یا تنشهای شدید قرار دارند باید
هندسه قطعه، عملیات حرارتی و شرایط کاری با دقت بررسی شود.
1.2379 نیز یک فولاد ابزار سردکار پرکروم است که به دلیل ترکیب آلیاژی خود
برای طیف گستردهای از کاربردهای سردکار استفاده میشود. وجود مولیبدن و
وانادیوم در این گرید، رفتار آن را نسبت به K100 متفاوت میکند و در انتخاب
متریال باید مجموعه خواص آن بررسی شود، نه فقط یک پارامتر.
میتوانند گزینههای مناسبی باشند. اما انتخاب نهایی باید بر اساس نوع
سایش، میزان بارگذاری، احتمال ضربه، دقت ابعادی مورد نیاز و سیکل عملیات
حرارتی انجام شود.به همین دلیل عبارت «K100 بهتر است یا 1.2379؟» بدون مشخص کردن کاربرد،
پاسخ واحدی ندارد.
مقایسه عملیات حرارتی K100 و 1.2379
عملیات حرارتی یکی از عوامل مهم در عملکرد نهایی فولادهای ابزار سردکار است.
حتی اگر دو گرید از نظر مقاومت به سایش یا سختی بالقوه به یکدیگر نزدیک باشند،
نحوه سختکاری، تمپر و کنترل تغییرات ابعادی میتواند انتخاب آنها را برای یک
کاربرد مشخص متفاوت کند.
فولاد K100 یا 1.2080 به دلیل رفتار نسبتاً سادهتر در عملیات حرارتی، برای
بسیاری از کاربردهای معمول ابزار سردکار گزینهای شناختهشده است. BÖHLER نیز
از دمای سختکاری پایینتر و امکان انجام تمپر منفرد بهعنوان یکی از مزایای
K100 در مقایسه با برخی فولادهای ابزار مدرن یاد میکند.
در مقابل، فولاد 1.2379 یا X153CrMoV12 رفتار متفاوتی در تمپر دارد و وجود
مولیبدن و وانادیوم در ترکیب آن باعث ایجاد ویژگیهای متفاوتی در ساختار و
پاسخ حرارتی فولاد میشود. این گرید دارای یک ناحیه سختی ثانویه مشخص است که
در طراحی سیکل عملیات حرارتی و انتخاب شرایط نهایی اهمیت دارد.
پایداری ابعادی K100 و 1.2379
برای قالبها و ابزارهای دقیق، تنها رسیدن به سختی بالا کافی نیست؛ تغییرات
ابعادی پس از سختکاری و تمپر نیز باید کنترل شود. این موضوع در ابزارهایی که
تلرانسهای ابعادی محدودی دارند اهمیت بیشتری پیدا میکند.
هر دو گرید میتوانند در صورت اجرای صحیح عملیات حرارتی، پایداری ابعادی
مناسبی ارائه دهند؛ با این حال شرایط واقعی قطعه، هندسه، ضخامت، روش خنککاری
و سیکل حرارتی روی نتیجه نهایی تأثیر دارند.
BÖHLER برای 1.2379 پایداری ابعادی و شکلپذیری مناسب در عملیات حرارتی را از
ویژگیهای این گرید معرفی میکند و آن را برای ابزارهای پیچیدهای که نیاز به
حفظ ابعاد و شکل دارند مناسب میداند.
تفاوت رفتار تمپر K100 و 1.2379
رفتار فولاد پس از سختکاری یکی از تفاوتهای مهم K100 و 1.2379 است. K100
فرآیند تمپر نسبتاً سادهای دارد و BÖHLER آن را با امکان تمپر منفرد معرفی
میکند.
در 1.2379، وجود عناصر آلیاژی مانند مولیبدن و وانادیوم باعث ایجاد رفتار
متفاوتی در تمپر میشود. این گرید دارای سختی ثانویه مشخصی است که میتواند
در انتخاب دمای تمپر و همچنین استفاده از برخی پوششهای سطحی پیشرفته اهمیت
داشته باشد.
استفاده کرد. با وجود شباهت کاربردی این دو فولاد، ترکیب شیمیایی و رفتار
متالورژیکی آنها متفاوت است و پارامترهای سختکاری و تمپر باید بر اساس
دیتاشیت همان گرید و شرایط واقعی قطعه انتخاب شوند.
مقایسه کاربردهای K100 و 1.2379
هر دو فولاد K100 و 1.2379 در ساخت ابزارها و قطعات مورد استفاده در فرآیندهای
سردکار کاربرد دارند، اما دامنه کاربرد و شرایط ایدهآل آنها کاملاً یکسان
نیست.
K100 به دلیل مقاومت مناسب در برابر سایش ساینده و ساختار شناختهشده خود،
در ساخت قالبها، پانچها، تیغههای صنعتی، قطعات مقاوم به سایش و برخی
ابزارهای شکلدهی سرد استفاده میشود.
1.2379 نیز در قالبها و پانچها، تیغههای صنعتی، ابزارهای برش، رولها،
ابزارهای شکلدهی سرد، پانچهای دقیق و قطعات مقاوم به سایش کاربرد گستردهای
دارد. BÖHLER این گرید را برای طیف بسیار وسیعی از کاربردهای سردکار معرفی
میکند.
| کاربرد | K100 / 1.2080 | 1.2379 |
|---|---|---|
| قالبهای سردکار | مناسب | مناسب |
| پانچ و سنبه | مناسب | مناسب |
| تیغه صنعتی | مناسب | مناسب |
| ابزارهای مقاوم به سایش | مناسب | مناسب |
| رول و غلتک | مناسب | مناسب |
| ابزارهای شکلدهی سرد | مناسب | مناسب |
| ابزارهای پیچیده با نیاز به پایداری ابعادی | بسته به شرایط | مناسب |
K100 برای چه کاربردهایی مناسبتر است؟
فولاد K100 یا 1.2080 یکی از فولادهای شناختهشده ابزار سردکار است که به دلیل
مقاومت مناسب در برابر سایش و قابلیت دستیابی به سختی بالا، در ساخت ابزارها و
قطعاتی که تحت سایش قرار دارند استفاده میشود. انتخاب K100 زمانی میتواند
مناسب باشد که مقاومت به سایش و سختی بالا از معیارهای اصلی طراحی ابزار باشند.
از کاربردهای رایج K100 میتوان به ساخت قالبهای سردکار، پانچ و سنبه،
تیغههای صنعتی، ابزارهای برش، قالبهای شکلدهی و قطعات مقاوم به سایش اشاره
کرد. با توجه به هندسه قطعه و شرایط کاری، پارامترهای عملیات حرارتی نیز باید
متناسب با کاربرد تعیین شوند.
مهمترین کاربردهای K100
- قالبهای سردکار
- پانچ و سنبه
- تیغههای صنعتی
- ابزارهای برش
- قالبهای شکلدهی سرد
- قطعات مقاوم در برابر سایش
- ابزارهای مورد استفاده در صنایع فلزی
اگر انتخاب شما به سمت K100 یا شماره متریال 1.2080 است، میتوانید مشخصات
فنی و اطلاعات تأمین را در صفحه محصول بررسی کنید.
فولاد سردکار 1.2080
فولاد 1.2080 از گروه فولادهای سردکار می باشد برای اطلاع از قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید. فولاد مرکزی دلاکان عرضه کننده انواع فولادهای آلیاژی…
آلمان ، ایران ، چین
تسمه ، میلگرد
اورجینال کارخانه ، مشابه خارجی ، نورد شده
تولید داخلی ، وارداتی
1.2379 برای چه کاربردهایی مناسبتر است؟
فولاد 1.2379 یا X153CrMoV12 نیز یکی از گریدهای پرکاربرد فولاد ابزار
سردکار است. وجود مولیبدن و وانادیوم در ترکیب این فولاد باعث میشود در
بسیاری از کاربردها ترکیبی مناسب از مقاومت به سایش، استحکام فشاری،
چقرمگی و پایداری ابعادی ارائه دهد.
1.2379 در ساخت انواع قالب و ابزار سردکار، پانچ، سنبه، تیغه، ابزارهای برش،
رولها و قطعاتی که تحت سایش قرار دارند استفاده میشود. این گرید بهخصوص
در کاربردهایی که عملکرد ابزار در برابر سایش و حفظ ابعاد اهمیت دارد،
انتخابی متداول محسوب میشود.
مهمترین کاربردهای 1.2379
- قالبهای سردکار
- پانچ و سنبه
- تیغههای برش صنعتی
- ابزارهای برش
- رولها و غلتکهای صنعتی
- ابزارهای شکلدهی سرد
- ابزارهای مقاوم به سایش
- قالبها و ابزارهای دقیق
برای بررسی مشخصات فنی، ابعاد و اطلاعات تأمین این گرید میتوانید به صفحه محصول مراجعه کنید.
فولاد سردکار 1.2379
فولاد 1.2379 از گروه فولادهای سردکار می باشد برای اطلاع از قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید. فولاد مرکزی دلاکان عرضه کننده انواع فولادهای آلیاژی…
تولید داخلی ، وارداتی
اورجینال کارخانه ، مشابه خارجی ، نورد شده
فولاد
آلمان ، ایران ، چین
K100 بهتر است یا 1.2379؟
پاسخ این سؤال به کاربرد نهایی قطعه بستگی دارد و نمیتوان یکی از این دو
گرید را در تمام شرایط بهعنوان گزینه بهتر معرفی کرد. هر دو فولاد برای
کاربردهای سردکار و محیطهایی که مقاومت به سایش اهمیت دارد استفاده میشوند،
اما ترکیب شیمیایی و رفتار متالورژیکی متفاوتی دارند.
اگر هدف اصلی دستیابی به مقاومت مناسب در برابر سایش و سختی بالا در یک
فولاد ابزار سردکار شناختهشده باشد، K100 یا 1.2080 میتواند گزینه مناسبی
باشد. در مقابل، زمانی که علاوه بر مقاومت به سایش، ترکیبی از استحکام
فشاری، چقرمگی و پایداری ابعادی اهمیت بیشتری داشته باشد، 1.2379 میتواند
انتخاب مناسبتری باشد.
بنابراین پیش از انتخاب، باید عواملی مانند نوع ابزار، شدت سایش، وجود یا
عدم وجود ضربه، فشار کاری، دقت ابعادی، روش تولید و شرایط عملیات حرارتی
بررسی شوند.
| معیار انتخاب | گزینه پیشنهادی | دلیل |
|---|---|---|
| نیاز به فولاد ابزار سردکار پرکروم | K100 / 1.2080 | مقاومت مناسب در برابر سایش و سختی بالا |
| مقاومت بالا در برابر سایش | هر دو | هر دو گرید برای کاربردهای مقاوم به سایش استفاده میشوند |
| نیاز به ترکیب سایش و چقرمگی | 1.2379 | ترکیب آلیاژی شامل Mo و V |
| ابزارهای سردکار عمومی | K100 / 1.2080 | گرید شناختهشده و پرکاربرد |
| ابزارهای دقیق و پیچیده | 1.2379 | پایداری ابعادی و خواص مناسب برای این کاربردها |
| انتخاب نهایی برای تولید | وابسته به کاربرد | باید شرایط کاری و عملیات حرارتی بررسی شود |
تصمیم نگیرید. نوع بارگذاری، میزان سایش، احتمال ضربه، ابعاد قطعه و شرایط
عملیات حرارتی میتوانند نتیجه انتخاب را تغییر دهند.
مقایسه K100، 1.2080 و 1.2379
اگر هنگام خرید یا انتخاب فولاد ابزار با نامهای K100، 1.2080 و 1.2379
مواجه شدهاید، ابتدا باید توجه داشته باشید که K100 و
1.2080 دو نام مرتبط با یک گرید فولادی هستند؛ بنابراین مقایسه
K100 با 1.2080 در واقع مقایسه دو فولاد متفاوت نیست.
K100 نام تجاری یک گرید فولاد ابزار است که با شماره متریال
1.2080 و designation X210Cr12
شناخته میشود. در مقابل، 1.2379 یک گرید مستقل با designation
X153CrMoV12 است که علاوه بر کروم و کربن، دارای مولیبدن
و وانادیوم نیز میباشد.
| عنوان | K100 | 1.2080 | 1.2379 |
|---|---|---|---|
| نوع | نام تجاری گرید | شماره متریال | شماره متریال |
| گرید مرتبط | 1.2080 | K100 / X210Cr12 | X153CrMoV12 |
| کربن | حدود 2% | حدود 2% | حدود 1.55% |
| کروم | حدود 11.5% | حدود 11.5% | حدود 11.3 تا 12% |
| مولیبدن | — | — | حدود 0.75 تا 0.8% |
| وانادیوم | — | — | حدود 0.75 تا 0.9% |
| کاربرد اصلی | ابزارهای سردکار و مقاوم به سایش | ابزارهای سردکار و مقاوم به سایش | ابزارهای سردکار، قالب و ابزار مقاوم به سایش |
آیا K100 و 1.2080 یکی هستند؟
K100 و 1.2080 را نباید دو فولاد کاملاً متفاوت در نظر گرفت. K100 یک نام
تجاری برای یک گرید فولاد ابزار است و 1.2080 شماره متریال مربوط به این
گرید است. designation مرتبط با آن نیز X210Cr12 است.
با این حال، هنگام خرید فولاد بهتر است علاوه بر نام K100 یا شماره متریال
1.2080، برند تولیدکننده، استاندارد محصول، ابعاد، وضعیت تحویل و گواهی
آنالیز نیز بررسی شود؛ زیرا مشخصات دقیق محصول میتواند بر اساس تولیدکننده
و استاندارد مورد استفاده متفاوت باشد.
خلاصه مقایسه:
- K100 و 1.2080:
دو نام مرتبط با یک گرید فولاد ابزار هستند و نباید بهعنوان دو
فولاد کاملاً متفاوت مقایسه شوند. - 1.2379:
یک گرید مستقل از خانواده فولادهای ابزار سردکار پرکروم است که
مولیبدن و وانادیوم نیز در ترکیب آن وجود دارد. - انتخاب بین 1.2080 و 1.2379:
باید بر اساس نوع کاربرد، سایش، بارگذاری، ضربه، دقت ابعادی و
شرایط عملیات حرارتی انجام شود.
اگر قصد دارید تفاوت رفتار حرارتی این گریدها را بررسی کنید، در مقاله
عملیات حرارتی فولاد K100
پارامترهای مهم آنیل، سختکاری، خنککاری و تمپر K100 بهصورت تخصصیتر
بررسی شده است.
بررسی نهایی؛ K100 بهتر است یا 1.2379؟
فولاد K100 و 1.2379 هر دو از فولادهای ابزار سردکار پرکروم هستند و در
کاربردهایی مانند قالبسازی، پانچ، سنبه، تیغه و قطعات مقاوم به سایش مورد
استفاده قرار میگیرند؛ اما ترکیب شیمیایی و رفتار متالورژیکی آنها متفاوت
است.
K100 که با شماره متریال 1.2080 و designation
X210Cr12 شناخته میشود، گزینهای متداول برای کاربردهایی
است که سختی و مقاومت به سایش اهمیت بالایی دارند. در مقابل، فولاد
1.2379 یا X153CrMoV12 به دلیل وجود
عناصری مانند مولیبدن و وانادیوم، رفتار متفاوتی در برابر سایش، عملیات
حرارتی و بارگذاری مکانیکی دارد.
بنابراین نمیتوان گفت K100 یا 1.2379 بهصورت مطلق فولاد بهتری است. انتخاب
گرید مناسب باید بر اساس نوع ابزار، شدت سایش، میزان بارگذاری و ضربه،
نیاز به پایداری ابعادی، روش تولید و سیکل عملیات حرارتی انجام شود.
اگر برای انتخاب بین این دو گرید نیاز به بررسی مشخصات فنی و شرایط تأمین
دارید، میتوانید اطلاعات
فولاد 1.2080
و
فولاد 1.2379
را در صفحات محصولات بررسی کنید.
سوالات متداول درباره K100 و 1.2379
K100 بهتر است یا 1.2379؟
هیچکدام بهصورت مطلق بهتر نیستند. انتخاب بین K100 و 1.2379 به نوع
کاربرد، میزان سایش، بارگذاری، احتمال ضربه، دقت ابعادی و شرایط عملیات
حرارتی بستگی دارد.
آیا K100 و 1.2080 یکی هستند؟
K100 و 1.2080 به یک گرید فولاد مرتبط هستند؛ K100 نام تجاری و 1.2080 شماره
متریال آن است. designation مرتبط با این گرید X210Cr12 است.
تفاوت K100 و 1.2379 چیست؟
مهمترین تفاوت در ترکیب شیمیایی آنهاست. K100 یا 1.2080 عمدتاً بر پایه
کربن و کروم است، در حالی که 1.2379 علاوه بر کربن و کروم، دارای مولیبدن
و وانادیوم نیز هست. این تفاوت روی رفتار متالورژیکی و خواص نهایی آنها
اثر میگذارد.
کدام فولاد مقاومت به سایش بیشتری دارد؛ K100 یا 1.2379؟
هر دو گرید مقاومت بالایی در برابر سایش دارند و عملکرد واقعی به ساختار
فولاد، عملیات حرارتی و شرایط کاری بستگی دارد. بنابراین برای انتخاب
صرفاً بر اساس مقاومت به سایش، باید شرایط واقعی استفاده از ابزار بررسی
شود.
آیا عملیات حرارتی K100 و 1.2379 یکسان است؟
خیر. اگرچه هر دو فولاد در گروه ابزارهای سردکار قرار میگیرند، ترکیب
شیمیایی و رفتار حرارتی آنها متفاوت است. پارامترهای سختکاری و تمپر باید
بر اساس دیتاشیت همان گرید انتخاب شوند.
آیا 1.2080 جایگزین 1.2379 است؟
در برخی کاربردها ممکن است یکی از این گریدها جایگزین دیگری در نظر گرفته
شود، اما این موضوع به شرایط کاری و الزامات ابزار بستگی دارد. جایگزینی
مستقیم بدون بررسی خواص مکانیکی، عملیات حرارتی و شرایط کاری توصیه نمیشود.