هدف از تمپرینگ فولاد چیست ؟

پس از فرآیند کوئنچ، فولاد سخت و شکننده می شود. در کاربردهای پر استرس، مواد به راحتی می‌توانند ترک بخورند و تکه تکه شوند – بسیار شبیه به اتفاقی که برای شیشه می‌افتد. اینها اثرات نامطلوبی هستند که می توانند فولاد را در بیشتر کاربردها به خطر بیندازند. برای سفت شدن فولاد و استحکام مجدد آن، فولاد از طریق تمپر کردن گرفته می شود، که بیشتر سخت می شود و چقرمگی مواد را افزایش می دهد.

تمپرینگ نوعی عملیات حرارتی است که برای افزایش چقرمگی فلزات خاص، معمولاً آلیاژهای مبتنی بر آهن مانند فولاد استفاده می‌شود. فلز تحت درمان، با استفاده از این فرآیند، در دمای نقطه بحرانی خود گرم شده و سپس با هوا خنک می شود. دمای تمپر بستگی به کاربرد فلز و نتیجه مطلوب دارد. به عنوان مثال، مته ها در دمای پایین تری نسبت به فنرهای تشک گرم می شوند. گزینه‌های عملیات حرارتی دیگری مانند بازپخت و نرمال کردن فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هر یک از فرآیندها نتایج متفاوتی دارند. تلطیف بهتر است در محصولات فلزی که تحت فشار شدید قرار می گیرند استفاده شود. می توان از آن بر روی پیچ و مهره، واشر، مهره، پیچ و حتی چاقو استفاده کرد.

فواید تمپرینگ چیست ؟

بهبود چقرمگی و سختی یکی از مزایای رایج تمپر است، اما این فرآیند مزایای بیشتری دارد:

  • این خواص فیزیکی مواد را تغییر می دهد که به سایر مراحل ساخت مانند آهنگری سرد، جوشکاری و ماشینکاری کمک می کند.
  • تمپر کردن به کاهش استرس کمک می کند و جوشکاری یا ماشینکاری فلز را آسان تر می کند.
  • استحکام را افزایش می دهد در حالی که مواد را انعطاف پذیرتر و انعطاف پذیرتر می کند.
  • سختی را افزایش می دهد و خواص مقاوم در برابر سایش را به سطح یا از طریق کل فلز ارائه می دهد.
  • برخی از فلزات در مواجهه با محیط های خاص می توانند ضعیف و شکننده شوند. تمپر کردن به غلبه بر شکنندگی و افزایش چقرمگی کمک می کند.
  • تمپر کردن همچنین می تواند خواص مغناطیسی و الکتریکی فلزات را افزایش دهد. این احتمال سازگاری فلز با مواد دیگر را افزایش می دهد.

معتدل کردن فولاد چه زمانی نیاز است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، انواع دیگری از عملیات حرارتی وجود دارد. درک زمان استفاده از هر روش برای تضمین نتایج مطلوب برای فلز، بسته به کاربرد و الزامات آن، حیاتی است. تمپر کردن اغلب پس از عملیات خاموش کردن استفاده می شود. هنگامی که یک فولاد کربنی گرم می شود و سپس به سرعت خاموش می شود، مواد سخت و شکننده می شوند. تمپر کردن به بازیابی شکل پذیری کمک می کند. فلزاتی که از طریق جوشکاری گذرانده اند می توانند دارای مناطق موضعی باشند که به دلیل گرمای تولید شده در طول فرآیند جوشکاری سخت می شوند.

در نتیجه، می تواند خواص مکانیکی نامطلوب و تنش ایجاد کند که منجر به ترک هیدروژن می شود. تمپر کردن می تواند به کاهش سختی و کاهش تنش کمک کند و خواص مکانیکی ناخواسته را از بین ببرد. فرآیندهایی مانند خم شدن، سوراخ کردن، نورد کردن، و پانچ کردن، در میان سایر موارد، می توانند منجر به سخت شدن مواد شوند. چنین موادی دارای تنش پسماند بالایی هستند که می توان با تلطیف فلز آن را کاهش داد.

فرآیند اعتدال

اگرچه فولاد معمولاً به دلیل استحکام و مقاومت ذکر می شود، سایر آلیاژهای مبتنی بر آهن نیز می توانند تمپر شوند. این فرآیند با انتخاب درجه و نوع آلیاژ پایه آهنی که می خواهید روی آن کار کنید شروع می شود. پس از انتخاب مواد، در معرض حرارت شدید قرار می گیرد. پس از اینکه فلز به اندازه کافی گرم شد، به سرعت سرد می شود. این عمل سرد شدن سریع فلز را کوئنچ می نامند.

از نظر تئوری، ساده به نظر می رسد، اما در عمل یک فرآیند بسیار دقیق است. پس از خنک شدن، فولاد بسیار سخت است اما فاقد شکل پذیری است که در طیف گسترده ای از کاربردها بسیار مهم است. به همین دلیل است که معتدل کردن لازم است. فولاد سرد شده به آرامی و با دقت دوباره گرم می شود تا تعادل شکل پذیری و سختی مورد نیاز برای کاربرد مورد نظر حاصل شود. اگر در طول این فرآیند هر گونه بی نظمی وجود داشته باشد، مواد آسیب دیده، اعوجاج یا منحرف می شود. بهتر است فرآیند دستکاری فولاد بلافاصله پس از سخت شدن فولاد برای بهترین نتیجه انجام شود. این به جلوگیری از شکنندگی ناشی از خاموش کردن کمک می کند.

هدف از تمپرینگ فولاد چیست

کاربرد های رایج

فولاد سکوریت معمولاً در صنایع و کاربردهای مختلف استفاده می شود. در اینجا برخی از رایج ترین کاربردهای فولاد سکوریت آورده شده است: ساخت ساختمان ها و پل ها. ساخت مخازن ذخیره سازی بادوام لبه های برش برای اره ها و مته ها. ساخت چرخ دنده. آستر برای ناودان، کامیون کمپرسی و تریلر. صفحات منحرف کننده.

فرآیند تمپرینگ چقدر زمان می برد؟

مدت زمان فرآیند تمپر بسته به عوامل مختلفی از جمله: نوع ماده، ضخامت آن و خواص مکانیکی مورد نظر متفاوت است. به طور معمول، تلطیف می تواند از یک تا چند ساعت طول بکشد. به ویژه با دوره های ماندگاری که در برخی موارد می تواند بسیار طولانی باشد، گسترش می یابد.

اجزای کوچک‌تر یا نازک‌تر ممکن است به زمان‌های حرارتی کوتاه‌تری نیاز داشته باشند، در حالی که قطعات بزرگ‌تر یا ضخیم‌تر ممکن است به دوره‌های طولانی‌تری برای نفوذ گرما و ایجاد تغییرات ریزساختاری مورد نظر نیاز داشته باشند. برای دستیابی به خواص مواد مورد نظر، زمان‌های دم‌کردن از طریق آنالیز متالورژیکی، مشخصات مهندسی، و تجربه صنعتگر ماهر تعیین می‌شوند.

فلزهایی که برای تمپرینگ مناسب هستند

در حالی که تمپر معمولاً با فولاد و آلیاژهای آن مرتبط است، فلزات و آلیاژهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند تحت فرآیندهای عملیات حرارتی مشابهی قرار گیرند تا خواص خود را بهبود بخشند. برخی از این موارد عبارتند از: آلیاژهای مس، آلیاژهای آلومینیوم، آلیاژهای نیکل، آلیاژهای تیتانیوم، برنج، برنز و شیشه.

واکنش فولاد کربنی به تمپرینگ

حرارت دادن فولاد به طور قابل توجهی چقرمگی فلز را بهبود می بخشد و باعث می شود که آن را کمتر شکننده و در برابر ضربه و تنش مقاوم تر کند. این امر با کاهش تنش های داخلی و پالایش ریزساختار به دست می آید. فولاد کربنی که در دماهای خاص تعدیل شده است، به یک ریزساختار پایدار و ترکیبی سودمند از سختی، چقرمگی و استحکام دست می یابد.

در طول تلطیف، فولاد کربنی اغلب یک تغییر رنگ مشخص در لایه اکسید سطحی را نشان می‌دهد که به عنوان رنگ‌های معتدل توصیف می‌شود. از اینها می توان به عنوان راهنمای دمای تلطیف و در نتیجه درجه حرارت اعمال شده استفاده کرد. این رنگ‌ها بسته به دمای نوردهی، از کاهی تا طلایی، آبی و سپس خاکستری متغیر هستند.

تغییر رنگ فولاد با گرم شدن

رنگ اکسید فولاد به طور قابل پیش بینی با دما تغییر می کند و نشانگر تقریبی خوبی از دمای اعتدال است. به عنوان مثال، در دمای 200 تا 300 درجه سانتیگراد، فولاد رنگ زرد کم رنگ یا کاهی به خود می گیرد. در دمای 300 تا 400 درجه سانتیگراد، رنگ طلایی یا قهوه ای مایل به طلایی به خود می گیرد. در دمای 400-500 درجه سانتیگراد رنگ تولید شده خاکستری است.

چندبار میتوان فولاد را خنثی کرد

در صورت لزوم، فولاد را می توان چندین بار حرارت داد، اما محدودیت های عملی برای تعداد چرخه های حرارت دهی یک قطعه فولاد وجود دارد. تعداد چرخه‌هایی که یک قطعه فولادی می‌تواند تحمل کند به عوامل متعددی بستگی دارد: سختی اصلی، آلیاژ، دما(های) اعتدال و ضخامت بخش. تلطیف بیش از حد در نهایت می تواند منجر به از دست دادن سختی شود.

معایب تمپرینگ فولاد

در حالی که تلطیف مزایای متعددی را ارائه می دهد، دارای معایب و محدودیت های بالقوه ای است که در زیر ذکر شده است: به طور ذاتی گرما/کونچ یا سختی کار مواد را کاهش می دهد. می تواند مقاومت در برابر سایش / سایش مواد را کاهش دهد. این فرآیند می تواند پیچیده و ظریف باشد و به کنترل دقیق دما و زمان نیاز دارد. عدم دقت می تواند باعث ایجاد واگرایی در نتایج شود. فرآیند گرمایش در حین تمپر باعث تغییر رنگ سطح یا پوسته پوسته شدن مواد می شود که نیاز به فرآیندهای تکمیلی اضافی دارد. در حالی که تمپر کردن همه کاره است، برای همه مواد یا کاربردها مناسب نیست.

سوالات متداول فولاد

در این بخش پرسش های متداول شما را پاسخ داده ایم

آیا خرید فولاد در ایران به صرفه است؟

بله قیمت این فولاد ها در فولاد مرکزی دلاکان مقرون به صرفه است.

از کجا فولاد بخرم؟

فولاد مرکزی دلاکان با چندین دهه تجریه در زمینه واردات و توزیع انواع فولاد و استیل بهترین انتخاب برای خرید فولاد می باشد.

آیا فولاد مرکزی دلاکان قابل اطمینان است؟

فروشگاه فولاد مرکزی دلاکان دارای پروانه کسب و نماد اعتماد الکترونیکی می باشد.

خرید فولاد از فولاد مرکزی دلاکان

فولاد مرکزی دلاکان انواع فولاد را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. برای خرید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و پیش فاکتور تهیه کنید. در صورتی که نام یا مدل فولاد مورد نظر خود را نمی دانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید. با معرفی کسب و کار خود، فولاد پرکاربرد تر را به شما معرفی می کنیم.

فولاد مرکزی دلاکان

حال که با تمپرینگ فولادها آشنا شدید تنها یک تماس با خرید فولاد و استیل فاصله دارید. برای خرید انواع فولاد و استیل در هر مقطعی می توانید با کارشناسان فروش فولاد مرکزی دلاکان تماس حاصل فرمایید. به این منظور تنها کافیست با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید و نام یا مدل محصول مورد نظر خود را پرس و جو کنید.

دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان

انواع میلگرد آلیاژی | دسته بندی محصولات فولاد مرکزی دلاکان | چارت بندی محصولات
انواع ورق فولادی
انواع لوله
آهن آلات ساختمانی
انواع تسمه